Září 2007

Krátke info o SIMPLE PLAN

30. září 2007 v 15:38 | Lucka |  //...Simple Plan...//
PIERRE
celé meno: Pierre Charles Bouvier
Dátum narodenia: 9.mája 1979
Rodina: rodičia Louise a Réal, dvaja bratia Jay a Johnatan
Domáce zvieratá: 4psy a jedna rybyčka
Oblúbená farba: čierna, modrá
Oblúbené jedlo: Sushi
Oblúbené skupiny: Good Charlotte, The Beach Boys, Blonk-182, New Found Glory
Oblúbené filmy: Návrat do budúcnosti, The Matrix, Americká krása
Oblúbené knihy: HP
Oblúbený herci: Jim Carrey/Julia Roberts
fajčí?:ano
DAVID
Celé meno: DAvid Philliphe Desrosieres
Narodený: 29.8 1980
Rodina: staršiu sestru vlastní
Domáce zvieratá: okrem sestry havík Sam
Oblúbená farba: čierna
Oblúbené skupiny: Green Day, Blink-182, Foo Fighters, No Doubt..
Oblúbený film: Pomáda
Oblúbená kniha: Kamasútra
Oblúbený herci: Robin Williams/Drew Barrymore
SEB
Celé meno: Sebastian Lefebvre
Narodený: 5.júna 1981
Domáce zvieratko: nemá
Oblúbená farba: modrá
Oblúbené jedlo: Sendvič s tuniakom
Oblúbené skupiny: Green Day, Incubus, Jimmy Eat World, Good Charlotte, Zebrahead
Oblúbené filmy: Americká krása, Statočné strdce
Oblúbená kniha: HP (všetky)
Oblúbený herec: Kevin Space
CHUCK
Celé meno: Charles Andre Comeau
Dátum narodenia: 17. septembra 1979
Domáci mazlíček: neprítomný
Oblúbená farba: svetlo modrá, ružová
Oblúbené jedlo: sushi
Oblúbené grupy: Blink-182, Linkin Park, Guns´n ´Roses, Good Charlotte, Sugar Ray
Oblúbené filmy: Americká krása, Návrat do budúcnosti
Oblúbená kniha: Pán prstenov
Oblúbený herci: Ben Stiler, Katie Holmes
JEFF
Celé meno: Jean-Francisco Stinco
Dátum narodenia: 22.8 1978
Rodina: Jeden brat
Domacá zver: 2mačky, 2 psy
Oblúbená farba: čierna
Oblúbené skupiny: U2, Blink-182, Good Charlotte, The Used, The Beatles
Oblúbený film: Stand by me
Oblúbená kniha: Starec a more
Oblúbený herci: Robin Williams, Judy Foster
-david
a znova david..;)

Frankie v tričku PRAHA

29. září 2007 v 21:05 | Lucka |  Frank Iero
sry ale už neviem skade to mám tieto fotky..:( pardóón..

Frankie- fakt skvelý rozhovor!

29. září 2007 v 20:36 | Lucka |  Frank Iero
"Když se ti dostává tolik pozornosti a jsi všude v časopisech a v televizi, lidi si začnou myslet, že tě znají, ale ve skutečnosti tě neznají ani trochu." říká Frank Iero, zatímco v dáli zní hudba z Project Revolution, odkud si na nás udělal na chvilku čas. Čas je pro Franka ostatně nedostatkovým zbožím, vezmeme-li v potaz všecko, co kromě My Chemical Romance ještě dělá. Například rozvíjí svůj vlastní projekt Leathermouth (pozn.: přečtěte si originální popis kapely na webu Skeleton Crew) a má svůj label Skeleton Crew (pozn.: koukněte se na oficiální web Skeleton Crew, je vážně originální), máme-li zmínit jen některé z jeho aktivit.
Narozdíl od většiny svých vrstevníků má Frank Iero hluboce zakořeněnou pracovní morálku. "Tu mám po svojí mámě. Ta pracovala skutečně tvrdě. Když jsme byli malí, měla asi 12 zaměstnání, aby nás uživila. Táta to samý. Hrál v kapelách, ale k tomu měl ještě tak 6 nebo 7 zaměstnání, aby zajistil rodinu."
Díky Leathermouth, Skeleton Crew a My Chemical Romance se opravdu nedá říct, že by Frank měl chvíli pro sebe. "Skutečně nikdy nemám ani den volna." říká Iero se smíchem. Nezřídka se stává, že během jednoho dne, kdy není koncert, odletí z New Jersey na západní pobřeží, aby dohlédl na merchandising Skeleton Crew nebo natočil televizní spot, jako byl ten pro pořad L.A. Ink tatérky Kat Von D (pozn.: Má na svědomí některá z Frankových tetování).
"Někdy je to trochu těžký. Jsi hrozně unavený a vyčerpaný, ale na konci se to vždycky vyplatí. Musíš pracovat, aby se to vrátilo."
Těžko uvěřit, že tohle je ten samý Frank, jakého jsme znali před třemi lety, kdy byli MCR stále omíláni na MTV a zažívali prvotní slávu. Mladý kluk z New Jersey, který seknul se studiem těsně před získáním diplomu z psychologie. "Měl jsem dvě zaměstnání, hrál jsem v kapele a do toho studoval. Nikdy jsem se necítil, že do školy patřím. Hlavně jsem potřeboval dělat muziku, abych přežil. Cítil jsem se, jako bych ve škole marnil čas, protože jsem se nedovídal nic o tom, jaké to je být v kapele nebo na turné. To je něco, co člověk prostě musí zažít, odejít z domova a neohlížet se." vysvětluje.
Jedna věc, za kterou se ale ohlížet nepřestal, je New Jersey. Narodil se v Belleville, ale miluje celé město. Frankovi je jedno, že se Jersey považuje za špinavé a nebezpečné město. "Každý město má uličky, ve kterých se necítíš dobře a bojíš se, aby ti nevykradli auto nebo tě nepodřízli. V Jersey je to to samý, ale co naděláš? Já Jersey miluju, fakt že jo. Dětství jsem tu měl skvělý, nikdy jsem neměl důvod Jersey nenávidět. Neměl jsem takový to období dostat se co nejrychleji z domu a města. Já nikdy z Jersey neodejdu. Je jedno, kolik krásných míst jsem viděl a co všecko procestoval, pro mě je Jersey neporazitelný. Asi to bude jako to rčení, domov máš tam, kde máš srdce".
Hudební scéna v Jersey už není, co bývala, hodně klubů se pozavíralo nebo je koupily moderní společnosti. Teď je těžší dostat se na koncert, nebo spíš na koncert, na jaký byl zvyklý Frank, stejně jako Buddy Nielson z Senses Fail nebo Geoff Rickly z Thursdays. Před deseti lety jste přišli o víkendu do klubu a tam hrálo čtyři pět kapel za pár babek a byl to skutečný punkrock. "Dělat koncerty bylo o hodně snažší, když jsme začínali. Mohl sis pronajmout halu a pozvat tam různý kapely a hrát, jak dlouho se dalo. Policajti nikdy nezasahovali, pokud se to úplně nevymklo z rukou. Lidi mě za to budou nenávidět, ale můžou za to lidi - děti, že už se hala jen tak pronajmout nedá. Fandové přišli na koncert, začli se prát a zničili všecko, což způsobilo, že tam pořád museli být policajti. Kdyby začala rvačka, přišel by vrchní hasič a zjišťoval by, kdo přesně se toho účastnil a podobně. My lidi - to je to, co tuhle scénu zabilo. Teď člověk zůstane doma a kecá blbosti na internetu. Když není nikdo, kdo by kapely podporoval, nemůže to fungovat."
Rvačky Frank Iero nikdy moc nechápal. Někdy přišli lidi, kteří se jen chtěli porvat, mlátili někoho jen proto, že má špatný tričko nebo se narodil jako černoch. "Když jsem vyrůstal, byly tyhle problémy taky, byli tam náckové a podobně, ale nikdy v takový míře, jako je to teď. Mladým lidem se líbí nějaká kapela, tak jdou na jejich koncert a dostanou naprosto bezdůvodně přes hubu, to je něco, co prostě nechápu. Tyhle lidi jsou budoucností punkrockový scény. Jestli smyslem toho všeho není tolerance, tak proč to kurva děláme?" říká Iero.
Přestože Frank Iero má nejblíž k punkrocku, vyrůstal na blues a dixielandu (pozn.: jazzový žánr, vznikl New Orleans), což hrál jeho táta a dědeček. Ti dva Franka v mládí nejvíc ovlivnili. "Pořád se inspiruju těmi opravdu ranými vlivy, některé moje věci jsou ovlivněné muzikou, kterou uznával můj táta. Třeba Buddy Guy nebo Muddy Waters, a podobně." To je hudba, která ovlivnila mnoho dnešních muzikantů, přestože laické ucho to neslyší. Když posloucháte White Stripes, Jet nebo Portugal the Man, možná to neslyšíte, ale rozhodně v tom jsou Led Zeppelin, Howlin? Wolf, Buddy Guy a Muddy Waters.
"To jsou mí oblíbenci!" reaguje Iero na Roberta Johnsona a Leda Bellyho. "To byl punkrock mýho táty! Nahrávalo se to ve sklepech a ti lidi to dělali jenom sami pro sebe." vypráví nadšeně.
Frank Iero punkrock miluje. "Měl jsem pocit, že na rockovou hvězdu musíš být virtuos a já jsem nikdy na tohle nebyl. Všecko není špatný, třeba Bowie nebo Pink Floyd, ty zbožňuju, mám rád ty příběhy. Jen jsem nikdy nebyl skalní fanoušek."
Myšlenka toho, že nemusíte hrát skvěle, že je hudba, kterou dělají mladí pro mladé, a to přímo za vaším domem, to se Ierovi líbilo. "Pamatuju si, že před školou mi jeden kamarád dal CD kapely The Scene, což byla kapela z Jersey. A já jsem byl udivenej, že v Jersey vůbec existuje punkrocková scéna. Nasrat na Seattle a západní pobřeží, tohle bylo naše! Mohl jsi umět jen čtyři akordy a hrát fakt strašně a nahlas, ale ten pocit tu byl. Mohl sis sednout a řvát o všem, co tě žralo a hrát přitom pár akordů. Dát dohromady kapelu a prostě hrát! Nezáleželo na tom, jestli se to lidem líbí. Nebo jestli si o tobě někdo myslí, že jsi skvělý kytarista a muzikant. Tohle jsi dělal jen pro sebe. Chci říct, když se to lidem líbí, je to skvělý, ale když ne, srát na ně."
Frank Iero popisuje první koncert, na které byl, "Bylo to v Pipe Line v New Jersey s Westenem z The Scene. Myslím, že hráli The Bouncing Souls a taky My Favourite Citizen. Samozřejmě nikdo z New Jersey nemůže úplně popřít vliv The Misfits, ať už vědomý nebo podvědomý. Jejich vliv těžko může popřít každý americký punkrocker a muzikant z Jersey už vůbec. S tím se prostě nedá nic dělat. The Misfits je legendární kapela. Fotky Doyla a Jerryho visí ještě dneska na fotbalový nástěnce na střední škole v Belleville, kde jsem vyrůstal. Byli to místní hrdinové."
Po otázce, zda má radši kapely Danziga nebo Gravese (pozn.: členové Misfits, kteří šli po rozpadu jinými směry a založili vlastní kapely), Iero dlouho přemýšlí, a nakonec se smíchem odpoví, "Samozřejmě Danziga. Graves dělal taky skvělou práci, ale už to nebyli Misfits."
Vzhledem k Frankovým blues-punkovým kořenům se nelze divit, že Leathermouth znějí tak, jak znějí. Někdy se zdají jako naprostý opak My Chemical Romance. Na první poslech kdekomu může uniknout, že je to Frank Iero, kdo křičí do mikrofonu apokalyptické texty o vraždách a smrti. Z písně Murder Was The Case They Gave Me je jasné, že pan Frank Iero je trošku naštvaný. Když jsme se Franka zeptali, zda je tahle píseň o někom konkrétním, dlouho nic neříkal a potom jen "Jo." a začal se smát. "Leathermouth je anti-My Chemical Romance. Leathermouth je moje tvář, na kterou nejsem pyšný. Ta tvář, která má ke všemu odpor. Ať si jdou políbit lidi s názorem, že když vás někdo praští, máte se otočit zády a Karma ho vyřídí sama. Co když jsem já Karma? Co když jsem to já, kdo má toho člověka vyřídit? Jsem sakra lidská bytost, cítím nenávist a nedůvěru. Někdy si prostě přeješ chytit někoho za krk, dokud nepřestane dýchat. Můj táta popisuje Leathermouth jako nervózní muziku." říká se smíchem, "Říká, že je při ní nervózní."
Jestli My Chemical Romance nemusí být kvůli něčemu nervózní, je to rozpad kapely kvůli Leathermouth. Pro Iera je MCR hlavní prioritou a s vlastní kapelou hraje ve volném čase. "My Chem je to hlavní, když mám málo času, dám všecko ostatní stranou. My Chem je důvod, proč každý den vstávám. Jsem hrozně šťastný, že v týhle kapele jsem. Ale mám v sobě ještě druhou tvář, démona, který chce být osvobozen, a to je Leathermouth."
Kromě Iera tvoří Leathermouth kytaristi Bobbie Venom a Vincent Avarali, basista Andrew Escobar a bubeník Steve Oyola. Pro Franka je to úplně odlišná zkušenost, věnuje se jen psaní textů a zpívá. "Ostatní píšou veškerou hudbu a někdy si říkám; na to bych nepřišel, a je to skvělý.. Je to prostě něco jinýho."
Leathermouth se chystají v září nahrát desku, nespíš někde ve sklepě, stejně jako tomu bylo s prvním demem MCR I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love. Zatím se nemluví o žádném producentovi ani o názvu desky, ví se jen, že na ní bude 11 písní a 26-minutový horor. Desku vydá Ierův label Skeleton Crew na konci roku 2007 nebo na začátku roku 2008.
"Skeleton Crew je komunita lidí, kteří se snaží pomoct různým umělcům, vpodstatě každému, kdo má talent a chce se nějak vyjádřit.". Skeleton Crew existuje z konkrétního důvodu: Frank Iero dostává spousty demo písní, tak proč by je nevydal. "Kdybych byl malý a nahrával ve sklepech demo písně, taky bych se snažil posílat je svým oblíbeným kapelám a doufat, že se to někde chytne. Tak jsem si řekl; sakra, dostávám dema každý den a mohl bych pomoct lidem, kteří si to zaslouží. Tak jsme založili label a abychom ho měli z čeho provozovat, natiskli jsme nějaký trička. Pro mě je to spíš komunita lidí než firma. Když děcko oblečený v tričku Skeleton Crew potká jinýho takovýho, uvědomí si, že je součástí nečeho většího. Skvělý je, že lidi si začli vyrábět vlastní trička. Ty trička jako by říkali; my jsme všichni s váma. Je to životní styl!"


zdroj

SodaHead

28. září 2007 v 20:19 | Lucka |  //...My Chemical Romance...//
ktorý je tvoj najoblúbenješí album od my chem? vyjadri svoj názor tu . zatial vedie Three Cheers For Sweet Revenge , Na druhom mieste je album i brought u my bullets, u brought me your love no a na tom tretiom je the black parade s počtom hlasovZatial hlasovalo 394 ludí. Hlasy však pribúdajú každú minútu, rovnako ako aj komentáre ku každému albumu, prípadne môžeš zareagovať na komentáre iných. tiež tam nájdetťe aj anketu o vaše najoblúbenejšie video od my chem + veľa dalších vecí. Viac na www.sodahead.com
ja..stále obdivujem Mikeyho nohy...:D
aj tak je krásny ale...;) :-*

Diplom with MIKEYYYYY!!!

28. září 2007 v 17:56 | Lucka |  Diplomy
-krráásny dakujem moc..!!

MCR a LP - ochrancovia prírody

27. září 2007 v 7:53 | Lucka |  //...My Chemical Romance...//
Počas tohtoročného turné sa Linkin Park rozhodli vydať limitovanú edicíu knižky "Revolution Unseen: The Hidden Art of Projekt Revolution" ,kde sa nachádzajú umelecké diela v podaní Chestera Benningtona, Mikea Shinodu a Joea Hahna. Svojou trochou tiež prispeli Gerard Way a Ray Toro. Knižku, ako správny ochrancovia prírody, vytlačili na recyklovaný papier. "Všetky naše nahrávky a papierové produkty sú tlačené na tento nový druh materiálu, ktorý je super recyklovateľný, dokonca aj farba, ktorú sme použili, je pre prírodu neškodná!" -povedal hrdo Chester. Výťažok s predaja pôjde na podporu proti škodám z globálneho oteplovania!

Info- rocková jeseň

26. září 2007 v 19:09 | Lucka |  Rocková Jeseň 2007
Na rockovej jeseni 2007 , ktorá bude 30.10. sa po prvý krát predstaví naživo slovenským fanúšikom skupina my chemical romance. Pôvodne boli pre túto udalosť určené priestory PKO no pre enormný záujem sa to presťahovalo do väčšieho pristoru- do Športovej haly Pasienky. Vystúpenie my chem bude trvať hodinu a pol. Predskokani budú Desmod, Metropolis a bohužial aj Mindless Self Indulgence (alebo našťastie??) . Vstupenky na festival rocková jeseň sú v predpredaji v sieti Ticketportal. V predpredaji je cena 799sk , v den koncertu 1000sk.

MCR porazili The Used

26. září 2007 v 18:56 | Lucka |  Ostatné...
My Chemical Romance a Lostprophets získali ocenenia od britského rockového magazínu Kerrang! Odniesli si cenu za najlepšiu bitskú, respektive zahraničnú kapelu a porazili kapely ako Funeral For A Friend a, Enter Shikari či The Used!

Benjamin...:D

25. září 2007 v 21:24 | Lucka |  //...Billy Talent...//
-kráásne..;)sekne mu to

Podpísane Three Cheers..

25. září 2007 v 20:49 | Lucka |  //...My Chemical Romance...//
-no..mať také doma.....

Bankovka Billieho

25. září 2007 v 19:07 | Lucka |  //...Green Day...//

Three Cheers For Sweet Revenge

25. září 2007 v 17:20 | Lucka |  Texty
helena

Long ago
Just like the hearse you die to get in again
We are so far from you

Burning on
just like a match you strike to incinerate
The lives of everyone you know
And what's the worst you take (worst you take)
from every heart you break (heart you break)
And like the blade you stain (blade you stain)
Well I've been holding on tonight

[Chorus]
What's the worst that I can say?
Things are better if I stay
So long and goodnight
So long and goodnight

Came a time
When every star falls brought you to tears again
We are the very hurt you sold
And what's the worst you take (worst you take)
from every heart you break (heart you break)
And like the blade you stain (blade you stain)
Well I've been holding on tonight

[Chorus]
What's the worst that I can say?
Things are better if I stay
So long and goodnight
So long and goodnight
And if you carry on this way
Things are better if I stay
So long and goodnight
So long and goodnight

Can you hear me?
Are you near me?
Can we pretend to leave and then
We'll meet again
When both our cars collide

[Chorus]
What's the worst that I can say?
Things are better if I stay
So long and goodnight
So long and goodnight
And if you carry on this way
Things are better if I stay
So long and goodnight
So long and goodnight

give ´em hell kid

Oh baby here comes the sound!
I took a train outta New Orleans and they shot me full of ephedrine.
This is how we like to do it in the murder scene.
Can we settle up the score?

[Chorus]
If you were here I'd never have a fear.
So go on live your life.
But I miss you more than I did yesterday.

You're beautiful

Well I'm a total wreck and almost every day.
Like the firing squad or the mess you made.
Well don't I look pretty walking down the street.
In the best damn dress I own?

[Chorus]
If you were here I'd never have a fear.
So go on live your life.
But I miss you more than I did yesterday.
You're so far away.
So c'mon show me how.
'Cause I mean this more than words can ever say.

Some might say we are made from the sharpest things you say
We are young and we don't care.
Your dreams and your hopeless hair.
We never wanted it to be this way.
For all our lives.
Do you care at all?

[Chorus]
If you were here I'd never have a fear.
So go on live your life.
But I miss you more than I did yesterday.
You're so far away.
So c'mon show me how.
'Cause I mean this more than words can ever say.

(Won't you tell me?)
(Well, there's no way I'm kissing that guy)

to the end

He calls the mansion not a house but a tomb.
He's always choking from the stench and the fume.
The wedding party all collapsed in the room.
So send my resignation to the bride and the groom.
Let's go down!
This elevator only goes up to ten.
He's not around.
He's always looking at men
Down by the pool.
He doesn't have many friends.
As they are
Face down and bloated snap a shot with the lens.

If you marry me,
Would you bury me?
Would you carry me to the end?

(So say goodbye) to the vows you take
(And say goodbye) to the life you make
(And say goodbye) to the heart you break
And all the cyanide you drank.

She keeps a picture of the body she lends.
Got nasty blisters from the money she spends.
She's got a life of her own and it shows by the Benz
She drives at 90 by the Barbies and Kens.
If you ever say never too late.
I'll forget all the diamonds you ate.
Lost in coma and covered in cake.
Increase the medication.
Share the vows at the wake.
(Kiss the bride)

If you marry me,
Would you bury me?
Would you carry me to the end?

(So say goodbye) to the vows you take
(And say goodbye) to the life you make
(And say goodbye) to the heart you break
And all the cyanide you drank.

(And say goodbye) to the last parade
(And walk away) from the choice you made
(And say goodbye) to the hearts you break
And all the cyanide you drank.

(So say goodbye) to the vows you take
(And say goodbye) to the life you make
(And say goodbye) to the hearts you break
And all the cyanide you drank.

(So say goodbye) to the last parade
(And walk away) from the choice you made
(And say goodnight) to the hearts you break
And all the cyanide you drank.

To the last parade
When the parties fade
And the choice you made
To the End.

you know what they do to guys like us in prison

In the middle of a gun fight...
In the center of a restaurant...
They say, "Come with your arms raised high!"
Well, they're never gonna get me,
And like a bullet through a flock of doves...
To wage this war against your faith in me,
Your life...will never be the same.
On your mother's eyes, say a prayer...say a prayer!

[Chorus]
Now, but I can't
And I don't know
How we're just two men as God had made us,
Well, I can't...well, I can!
Too much, too late, or just not enough of this
Pain in my heart for your dying wish,
I'll kiss your lips again.

They all cheat at cards and the checkers are lost,
My cellmate's a killer, they made me do push-ups (in drag)
But nobody cares if you're losing yourself...am I losing myself?!
Well, I miss my mom,
Will they give me the chair,
Or lethal injection, or swing from a rope if you dare;
Ah, nobody knows...all the trouble I've seen!

[Chorus]
Now, but I can't
And I don't know
How we're just two men as God had made us,
Well, I can't...well, I can!
Too much, too late, or just not enough of this
Pain in my heart for your dying wish,
I'll kiss your lips again.

To your room...
What they ask of you
Will make you want to say, "So long..."
Well, I don't remember,
Why remember...YOU?!

Do you have the keys to the hotel?!
Cause' I'm gonna string this motherfucker on fire! (FIRE!!)

Life is but a dream for the dead,
And well I, I won't go down by myself,
But I'll go down with my friends.
Now now now now...now now now...now now now!

I´m not okay (I promise)

Well if you wanted honesty, that's all you had to say.
I never want to let you down or have you go, it's better off this way.
For all the dirty looks, the photographs your boyfriend took,
Remember when you broke your foot from jumping out the second floor? I'm not okay
I'm not okay
I'm not okay
You wear me out

What will it take to show you that it's not the life it seems?
(I'm not okay)
I told you time and time again you sing the words but don't know what it means
(I'm not okay)
To be a joke and look, another line without a hook
I held you close as we both shook for the last time take a good hard look!

I'm not okay
I'm not okay
I'm not okay
You wear me out

Forget about the dirty looks
The photographs your boyfriend took
You said you read me like a book, but the pages are all torn and frayed

I'm okay
I'm okay!
I'm okay, now
(I'm okay, now)

But you really need to listen to me
Because I'm telling you the truth
I mean this, I'm okay!
(Trust Me)

I'm not okay
I'm not okay
Well, I'm not okay
I'm not o-fucking-kay
I'm not okay
I'm not okay
(Okay)

the ghost of you

I never said I'd lie and wait forever
If I died we'd be together
I can´t always just forget her
But she could try

At the end of the world
Or the last thing I see
You are
Never coming home
Never coming home
Could I? Should I?
And all the things that you never ever told me
And all the smiles that are ever ever...
Ever...

Get the feeling that you're never
All alone and I remember now
At the top of my lungs in my arms she dies
She dies

At the end of the world
Or the last thing I see
You are
Never coming home
Never coming home
Could I? Should I?
And all the things that you never ever told me
And all the smiles that are ever gonna haunt me
Never coming home
Never coming home
Could I? Should I?
And all the wounds that are ever gonna scar me
For all the ghosts that are never gonna catch me

If I fall
If I fall (down)

At the end of the world
Or the last thing I see
You are
Never coming home
Never coming home
Never coming home
Never coming home
And all the things that you never ever told me
And all the smiles that are ever gonna haunt me
Never coming home
Never coming home
Could I? Should I?
And all the wounds that are ever gonna scar me
For all the ghosts that are never gonna...

the jetset life is gonna kill you

Gaze into her killing jar I'd sometimes stare for hours (sometimes stare for hours).
She even poked the holes so I can breathe.
She bought the last line.
I'm just the worst kind.
Of guy to argue.
With what you might find.
And for the last night I lie.
Could I lie with you?

[Chorus:]
Alright
Give up
Get down. It's just the hardest part of living.
Alright
She wants
It all to come down this time.

Lost in the prescription she's got something else in mind (something else in mind).
Check into the Hotel Bella Muerte.
It gives the weak flight.
It gives the blind sight.
Until the cops come.
Or by the last light.
And for the last night I lie.
Could I lie next to you?

[Chorus x2]

Pull the plug.
But I'd like to learn your name.
And holding on.
Well I hope you do the same.
Awww sugar.
Slip into this tragedy you've spun this chamber dry.

[Chorus x2]

Pull the plug.
But I'd like to learn your name.
And holding on.
Well I hope you do the same.
Awww sugar.

interlude

Since we talked alone...
Come angels of unknown...
Come angels of unknown...

thank you for the venom

Sister, I'm not much a poet, but a criminal
And you never had a chance
Love it, or leave it, you can't understand
A pretty face, but you do so carry on,
and on,
and on

I wouldn't front the scene if you paid me
I'm just the way that the doctor made me, on,
and on,
and on,
and on
Love is the red of the rose on your coffin door
What's life like, bleeding on the floor,
the floor,
the floor

You'll never make me leave
I wear this on my sleeve
Give me a reason to believe

[Chorus]
So give me all your poison
And give me all your pills
And give me all your hopeless hearts
And make me ill
You're running after something
That you'll never kill
If this is what you want
Then fire at will

Preach all you want but who's gonna save me?
I keep a gun on the book you gave me, hallelujah, lock and load
Black is the kiss, the touch of the serpent sun
It ain't the mark or the scar that makes you run,
and run,
and run,
and run

You'll never make me leave
I wear this on my sleeve
Give me a reason to believe

[Chorus]
So give me all your poison
And give me all your pills
And give me all your hopeless hearts
And make me ill
You're running after something
That you'll never kill
If this is what you want
Then fire at will

You'll never make me leave
I wear this on my sleeve
You wanna follow something
Give me a better cause to lead
Just give me what I need
Give me a reason to believe

[Chorus x2]

So give me all your poison
And give me all your pills
And give me all your hopeless hearts
And make me ill
You're running after something
That you'll never kill
If this is what you want
Then fire at will

hang ´em high

Wait until it fades to black
Ride into the sunset
Would I lie to you?
Well, I've got something to say
Grab your six-gun from your back
Throttle the ignition
Would I die for you?
Well here's your answer in spades

Shotgun sinners
Wild eyed jokers
Got you in my sights
Gun it while i'm holding on

After all is said and done
Climb out from the pine box
Well I'm asking you
'Cause she's got nothing to say
The angels just cut out her tongue
Call her black Mariah
Would I lie to you?
That girl's not right in the brain

Mass convulsions
Strike the choir
By the grace of God
Gun it while I'm holding on

But don't stop if I fall
And don't look back
Oh baby don't stop
Bury me and fade to black

She won't stop me put it down
She won't stop me put it down
She won't stop me put it down
So get your gun

I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love

25. září 2007 v 17:19 | Lucka |  Texty
honey, this mirror isn´t big enough for the two of us

The amount of pills I'm taking counteracts the booze I'm drinking
and this vanity I'm breaking, lets me live my life like this
and well I find it hard to stay, with the words you say
Oh baby let me in
Well I'll choose the life I've taken, never mind the friends I'm making
and the beauty that I'm faking lets me live my life like this
And well I find it hard to stay, with the words you say
Oh baby let me in
And you can cry all you want to, I don't care how much

You'll invest yourself in me, we're not working out
And you can't touch my brother and you can't keep my friends
and we're not working out, we're not working out
This time I mean it, never mind the times I've seen it

Well I hope I'm not mistaken by the news I heard from waking
and it's hard to say I'm shaken, by the choices that I make
and well I find it hard to stay, with the words you say
Oh baby let me in
Well I'll choose this life I've taken, never mind the friends I'm making
And I get a little shaken, because I live my life like this
And well I find it hard to stay, with the words you say
Oh baby let me in
And you can cry all you want to, I don't care how much

You'll invest yourself in me, we're not working out
And you can't keep my brother, and you won't fuck my friends
and we're not working out, we're not working out
This time I mean it, never mind the times I've seen it

Never again, never again
Oh baby let me in, I'm knocking let me in

vampires will never hurt you

And if they get me and the sun goes down into the ground
And if they get me take this spike to my heart and
And if they get me and the sun goes down
And if they get me take this spike and
You put the spike in my heart

And if the sun comes up will it tear the skin right off our bones
And then as razor sharp white teeth rip out our necks I saw you there
Someone get me to the doctor, someone get me to a church
Where they can pump this venom gaping hole
And you must keep your soul like a secret in your throat
And if they come and get me
You put the spike in my heart

And if they get me and the sun goes down
And if they get me take this spike and

[Chorus]
Can you take this spike?
Will it fill our hearts with thoughts of endless
Night time sky
Can you take this spike?
Will it wash away this jet black feeling?

And now the nightclub set the stage for this they come in pairs she said
We'll shoot back holy water like cheap whiskey they're always there
Someone get me to the doctor, and someone call the nurse
And someone buy me roses, and someone burned the church
We're hanging out with corpses, we're driving in this hearse
Someone save my soul tonight, please save my soul

[Chorus]

And as these days watch over time, and as these days watch over time
And as these days watch over us tonight
[x2]

I'll never let them, I'll never let them
I'll never let them hurt you now tonight
I'll never let them, I can't forget them
I'll never let them hurt you, I promise

Struck down, before our prime
Before, you got off the floor
Can you stake my heart? Can you stake my heart?
Can you stake me before the sun goes down?

And as always, innocent like roller coasters.
Fatality is like ghosts in snow and you have no idea what you're up against
because I've seen what they look like.
Becoming perfect as if they were sterling silver chainsaws going cascading...

drowning lessons

Without a sound I took her down
and dressed in red and blue I squeezed
Imaginary wedding gown
That you can't wear in front of me
A kiss goodbye, your twisted shell
As rice grains and roses fall at your feet
Lets say goodbye, the hundreth time
And then tomorrow we'll do it again

I dragged her down I put her out
And back there I left her where no one could see
And lifeless cold into this well
I stared as this moment was held for me
A kiss goodbye, your twisted shell
As rice grains and roses fall at your feet
Lets say goodbye, the hundreth time
And then tomorrow we'll do it again

I never thought it'd be this way
Just me and you, we're here alone
And if you stay, all I'm asking for is
A thousand bodies piled up
I never thought would be enough
To show you just what I've been thinking

And I'll keep on making more
Just to prove that I adore
Every inch of sanity
All I'm asking for is, all I'm asking for is

These hands stained red

From the times that I've killed you and then
We can wash down this engagement ring
With poison and kerosene
We'll laugh as we die
And we'll celebrate the end of things
With cheap champagne

Without, without a sound
And I wish you away

our lady of sorrows

We could be perfect one last night
And die like star-crossed lovers when we fight
And we can settle this affair
If you would shed your yellow take my hand
And then we'll solve the mystery of laceration gravity
This riddle of revenge please understand it has to be this way and

[Chorus]
Stand up fucking tall
Don't let them see your back
Take my fucking hand
and never be afraid again

We've only got once chance to put this at an end
and cross the patron saint of switchblade fights
You said we're not celebrities, we spark and fade, they die by threes
I'll make you understand and you can trade me for an apparition

[Chorus]
Stand up fucking tall
Don't let them see your back
Take my fucking hand
and never

Trust, you said
Who put the words in your head
Oh how wrong we were to think
That immortality meant never dying

Stand
Take my fucking hand
Take my fucking...

[Chorus]
Stand up fucking tall
Don't let them see your back
Take my fucking hand
and never be afraid again

headfirst for halos

Well let's go back to the middle of the day that starts it all
I can't begin to let you know just what I'm feeling
And now the red ones make me fly
And the blue ones help me fall
And I think I'll blow my brains against the ceiling
And as the fragments of my skull begin to fall
Fall on your tongue like pixie dust just think happy thoughts

[Chorus]
And we'll fly home
We'll fly home
You and I
We'll fly home

Well now I'm back in the middle of the day that starts it all.
Well I can't begin to let you know just what I'm feeling.
And now these red ones make me fly,
And the blue ones help me fall.
And I think I'll blow my brain against the ceiling.

And we'll fly home,
We'll fly home,
You and I,
We'll fly home.

Now honestly that's what I said to her, what I said to her
Think happy thoughts.

skylines and turnstiles

You're not in this alone
Let me break this awkward silence
Let me go, go on record
Be the first to say I'm sorry
Hear me out,
Well if you take me down
Or would you lay me out
And if the world needs something better
Let's give them one more reason now

We walk in single file
We light our rails and punch our time
Ride escalators colder than a cell

[Chorus]
This broken city sky like
butane on my skin
and stolen from my eyes
Hello Angel, tell me where are you
Tell me where we go from here
[Repeat]

And in this moment we can't close the lids on burning eyes
Our memories blanket us with friends we know like fallout vapor
Steel corpses stretch out towards an ending sun, scorched and black
It reaches in and tears your flesh apart
As ice cold hands rip into your heart

That's if you've still got one that's left inside that cave you call a chest
And after seeing what we saw, can we still reclaim our innocence
And if the world needs something better, let's give them one more reason now

[Chorus]
This broken city sky like
butane on my skin
and stolen from my eyes
Hello Angel, tell me where are you
Tell me where we go from here

early sunsets over monroeville

Late dawns and early sunsets, just like my favorite scenes
Then holding hands and life was perfect, just like up on the screen
And the whole time while always giving
Counting your face among the living

Up and down escalators, pennies and colder fountains
Elevators and half price sales, trapped in by all these mountains
Running away and hiding with you
I never thought they'd get me here
Not knowing you changed from just one bite
I fought them all off just to hold you close and tight

But does anyone notice?
But does anyone care?
And if I had the guts to put this to your head...
But would anything matter if you're already dead?
And should I be shocked now by the last thing you said?
Before I pull this trigger,
Your eyes vacant and stained...

But does anyone notice?
But does anyone care?
And if I had the guts to put this to your head...
And would anything matter if you're already dead?
And now should I be shocked by the last thing you said?
Before I pull this trigger,
Your eyes vacant and stained...
And in saying you loved me,
Made things harder at best,
And these words changing nothing
As your body remains,
And there's no room in this hell,
There's no room in the next,
And our memories defeat us,
And I'll end this direst.

But does anyone notice?
But does anyone care?
And if I had the guts to put this to your head...
But does anything matter if you're already dead?
And should I be shocked now by the last thing you said?
Before I pull this trigger,
Your eyes vacant and stained...
And in saying you loved me,
Made things harder at best,
And these words changing nothing
As your body remains,
And there's no room in this hell,
There's no room in the next,
But does anyone notice there's a corpse in this bed?

this is the best day ever

And we can run, from the backdrop of these gears and scalpels
At every hour goes the tick-tock bang of monitors as
They stared us down when me in the emergency room
And in our beds, I could hear you breathe with help from cold machines

Every hour, on the hour, they drew blood

Well I felt I couldn't take, another day inside this place
From silent dreams we never wake, and in this promise that we'll make
Starless eyes for heaven's sake, but I hear you anyway
Well I thought I heard you
Say I like you, we can get out
We don't have to stay, stay inside this place

Someday, this day, we kept falling down
Someday, this day, set the ferris wheel ablaze
You left my heart an open wound
And I love you for
This day, someday we kept falling
One day, this day all we had to keep us safe
And if we never sleep again, it would never end
Well I thought I heard you say to me
We'll go so far, far as we can
And I just can't stay, one day we'll run away

cubicles

It's the tearing sound of love-notes
Casting out the gray stained windows
And the view outside is sterile
But I'm only two cubes down
I'll photocopy all the things that we could be
If you took the time to notice me
But you can't now, I don't blame you
And it's not your fault that no one ever does

[Chorus:]
But you don't work here anymore
Its just a vacant 3 by 4
And they might fill your place
A temporary stand-in for your face
It happens all the time
And I can't help but think I'll die alone

So I'll spend my time with strangers
A condition that is terminal
In this water-cooler romance
And its coming to a close
We could be in the park and dancing by a tree
Kicking over blades we see
Or a dark beach with a black view
As pin-pricks in the velvet catch our fall

[Chorus]

I know you don't work here anymore [x6]

Sometimes I think I'll die alone, sometimes I think I'll die alone
Sometimes I think I'll die alone, live and breathe and die alone
Sometimes I think I'll die alone, sometimes I think I'll die alone
Sometimes I think I'll die alone, I'd think I'd love to die alone

I think I'd love to die alone

demolition lovers

Hand in mine, into your icy blues
And then I'd say to you we could take to the highway
With this trunk of ammunition too
I'd end my days with you in a hail of bullets

I'm trying, I'm trying
To let you know just how much you mean to me
And after all the things we put each other through and

I would drive on to the end with you
A liquor store or two keeps the gas tank full
And I feel like there's nothing left to do
But prove myself to you and we'll keep it running

But this time, I mean it
I'll let you know just how much you mean to me
As snow falls on desert sky
Until the end of everything
I'm trying, I'm trying
To let you know how much you mean
As days fade, and nights grow
And we go cold

Until the end, until this pool of blood
Until this, I mean this, I mean this
Until the end of...

I'm trying, I'm trying
To let you know how much you mean
As days fade, and nights grow
And we go cold

But this time, we'll show them
We'll show them all how much we mean
As snow falls on desert sky
Until the end of every...

All we are, all we are
Is bullets I mean this
[x4]

As lead rains, will pass on through our phantoms
Forever, forever
Like scarecrows that fuel this flame we're burning
Forever, and ever
Know how much I want to show you you're the only one
Like a bed of roses there's a dozen reasons in this gun

And as we're falling down, and in this pool of blood
And as we're touching hands, and as we're falling down
And in this pool of blood, and as we're falling down
I'll see your eyes, and in this pool of blood
I'll meet your eyes, I mean this foreverPozadia, veci na plochu, okraje... (MY Chem)

24. září 2007 v 19:51 | Lucka |  Wallpapers a pod.
tieto haluze majú rôzne využitie:obleč si mikeyho

23. září 2007 v 20:39 | Lucka |  Mikey Way
už aj Mikey je na stardoll, zabaviť sa s ním môžeš tu .